شرکت پخش رازی|نمایش جزییات خبر

تشریح وضعیت شرکت های دارویی بخش غیرخصوصی

تشریح وضعیت شرکت های دارویی بخش غیرخصوصی
مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، در مورد وضعیت بازار دارویی کشور و سهم شرکت های دارویی بخش غیر خصوصی، توضیحاتی ارائه داد.

تشریح وضعیت شرکت های دارویی بخش غیرخصوصی

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، در مورد وضعیت بازار دارویی کشور و سهم شرکت های دارویی بخش غیر خصوصی، توضیحاتی ارائه داد.

دکتر مهدی پیر صالحی در پاسخ به برخی اظهارنظرها که معتقدند سازمان غذا و دارو به کاروان دارویی نشانی اشتباه می دهد، گفت: آمار ۷۰ درصدی سهم شرکت های غیر خصوصی اعلامی، مربوط به آمار عددی تولید دارو در کشور بوده و البته با نگاهی به آمار ریالی تولید دارو در کشور مشاهده می شود که در حدود ۶۰ درصد (۵۷ درصد) بازار دارویی کشور در بخش تولید در اختیار بخش غیر خصوصی است و تنها ۴۳ درصد آن در اختیار بخش خصوصی است. نتیجه اینکه برای عدد اعلام شده توسط  برخی از افراد (۳۱ درصد در مقابل ۶۹ درصد) مبنایی در منابع داده ای یافت نشد.

وی ادامه داد: حتی در بخش واردات نیز بخش غیر خصوصی با در دست داشتن تنها ۳ درصد عددی بازار دارویی وارداتی، در حدود ۱۶ درصد ارزش بازار را در دست دارد.

پیرصالحی با بیان اینکه سیاست های اتخاذ شده در حوزه قیمت گذاری و حمایت تولید شامل بخش خصوصی و غیر خصوصی بوده و تمایزی بین آنها وجود ندارد، بلکه تمایز ها و حمایت ها متوجه بخش تولید است، اظهار داشت: با نگاهی به وضعیت قیمت گذاری، در دو سال اخیر جهت گیری قیمت داروهای وارداتی، کاهشی و بر اساس ضوابط و مقایسه با قیمت دارو در کشورهای مرجع بوده و تولید داخل افزایشی بوده و مصداقی برای آزادی عمل این شرکت ها در قیمت گذاری دارو وجود ندارد.

وی با انتقاد از برخی اظهارات مطرح شده در خصوص سیاست قیمت گذاری و ادعای ترغیب بخش خصوصی به ورود در حوزه واردات  آنها را صرفاً فرافکنی دانست و خاطر نشان کرد: بحث واردات و تولید داخل با بحث خصوصی و غیر خصوصی مورد مغالطه واقع شده است.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو، رشد و توسعه بخش واردات را در مقایسه با بخش تولید علاوه بر سیاست سازمان متبوعش در تسهیل فعالیت بخش های مختلف تولید، توزیع و واردات در جهت جلوگیری از انحصار، به دلیل سهولت تأسیس و راه اندازی یک شرکت وارداتی و عدم نیاز به سرمایه گذاری سنگین برشمرد و با مسلم دانستن اینکه تأسیس یک شرکت تولیدی به مراتب سرمایه بیشتر، زمان طولانی تر و الزامات سخت گیرانه تری نسبت به یک شرکت وارداتی می طلبد با توجه به ماهیت این نوع شرکت ها آن را، غیر قابل اجتناب دانست.

وی اضافه کرد: رشد تعداد شرکت ها به هیچ عنوان نمی تواند نمایانگر وضعیت بازار و سهم عددی و ریالی بخش تولید و واردات باشد چرا که در نتیجه سیاست های حمایتی و تلاش های صورت گرفته در سازمان غذا و دارو، روند نزولی ارزش ریالی بازار در بخش تولید به روند صعودی تبدیل شده و روند صعودی ارزش بازار در بخش واردات به روند نزولی مبدل گردیده است که این روند کاهشی سهم ریالی واردات به تولید، در ۱۵ سال گذشته بی نظیر بوده است.

پیرصالحی گفت: در این صورت آنچه مهم است حجم عددی و ریالی بازار دارو بوده که به نفع بخش تولید در حال افزایش است و بنابراین افزایش تعداد شرکت ها به خودی خود اهمیتی نداشته و قابل ارزش گذاری نمی باشد.

وی به رده بندی صورت گرفته بر اساس آمارنامه سال ۹۳ نیز اشاره کرد و گفت: بر این اساس رده سوم تا پنجم از نظر ارزش بازار مربوط به سه شرکت تولیدی بوده (کارخانجات داروپخش، عبیدی و فارابی) که همین رده بندی در ۴ سال و ۵ سال گذشته نشان دهنده حضور تنها یک شرکت تولیدی در بین ۵ شرکت اول است. بنابراین این امر نیز خود حاکی از به ثمر رسیدن تلاش های سازمان غذا و دارو در حمایت از تولید داخل است.

پیرصالحی در پایان ذکر این نکته را نیز مهم دانست که توجه به گسترش و پیشبرد بخش خصوصی مطابق با سیاست های ابلاغی مرتبط با اصل ۴۴ قانون اساسی، اهداف چشم انداز ۲۰ ساله و قانون برنامه پنجم توسعه است که خوشبختانه در طی ۵ سال گذشته سهم شرکت های خصوصی تولیدی در حال افزایش بوده و همانطور که در مستندات مشاهده می گردد برای اولین بار در چند سال گذشته یک شرکت خصوصی از نظر ارزش بازار، در جمع پنج شرکت برتر قرار گرفته است و نکته حائز اهمیت دیگر ورود شرکت های جدید دانش بنیان در عرصه تولید بوده که این امر در جای خود بسیار امید بخش و راه حلی کار ساز در جهت تسهیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در عرصه تولید است.

A4/12.7.94

۱۲ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

در شانزدهم تیرماه 1363 تاسیس و در تاریخ سی ام مرداد ماه همان سال تحت شماره 53284 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و رتبه 53 را از منظر فروش در بین کل شرکت های ایرانی کسب نموده است این شرکت با استعانت از حضرت باری تعالی و با برخورداری از سرمایه انسانی مجرب و متخصص صنعت توزیع، در سراسر کشور به عنوان طلایه دار پخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، با رعایت بالاترین استانداردهای صنعت پخش، فعالیت می نماید. شرکت پخش رازی با در اختیار داشتن حدود 1000 نفر سرمایه انسانی، یک انبار مرکزی، 20 مرکز توزیع مجهز و برخورداری از ناوگان عظیم حمل و 

تماس با ما

  • تلفن : 66706812
  • نمابر : 66746309
  • info@razico.ir
  • تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان مسعود سعد ، پلاک 29 کد پستی: 1131685811 صندوق پستی: 363-11495