شرکت پخش رازی|نمایش جزییات خبر

آماده باش کامل برای مقابله با وبا

روزنامه همشهری در صفحه جامعه نوشت: «هفته گذشته یک ایرانی که از نجف به قم آمده بود با ابتلا به وبا شناسایی شد؛ به همین دلیل تمامی دانشگاه های علوم پزشکی برای پیشگیری از این بیماری در آماده باش هستند.

اعلام آماده باش کامل برای مقابله با وبا

 

روزنامه همشهری در صفحه جامعه نوشت: «هفته گذشته یک ایرانی که از نجف به قم آمده بود با ابتلا به وبا شناسایی شد؛ به همین دلیل تمامی دانشگاه های علوم پزشکی برای پیشگیری از این بیماری در آماده باش هستند.

این گزارش که در شماره روز دوشنبه ششم مهر 1394 خورشیدی انتشار یافته است، می افزاید: این موضوع را روز گذشته معاون وزیر بهداشت در حاشیه برگزاری ستاد پیشگیری از کرونا در وزارت بهداشت اعلام کرد تا یک روز پس از انتشار خبر هشدار در مورد انتقال وبا از عراق، این بیماری بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گیرد. دکتر علی اکبر سیاری در رابطه با خطر ورود بیماری وبا از عراق گفت: «براساس آخرین آمار، بیش از 120نفر در عراق به بیماری وبا مبتلا شده اند. بیماری عفونی وبا از طریق مصرف آب و غذای آلوده منتقل می شود؛ بنابراین استفاده از آب و غذای مطمئن به خصوص در سفر را به مردم توصیه می کنیم
این هشدار پس از آن است که چند روز قبل رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیردار وزارت بهداشت با هشدار در مورد بروز نشانه های وبا در عراق ضمن هشدار درباره سفر کودکان و سالمندان از شهروندان خواست سفر خود را به تأخیر بیندازند یا درصورت اصرار بر سفر حواس شان بیشتر از گذشته به رعایت بهداشت باشد. محمد مهدی گویا با تأیید دریافت گزارش هایی از ابتلای افراد در نجف و بغداد، نسبت به رعایت بهداشت، شست وشوی دست ها و خرید از دستفروش ها هشدار داد و گفت: توصیه می کنم افراد به محض ابتلا به اسهال از خوددرمانی و مصرف دارو و آنتی بیوتیک خودداری کرده و موضوع را به پزشک اطلاع دهند.» حالا درحالی که هشدار ها در مورد انتقال کرونا از زائران حج تمام نشده، زنگ خطر درباره انتقال وبا از مسافران عراق به صدا درآمده است. به این ترتیب هم زائران و هم اطرافیان آنها باید بیشتر از گذشته نشانه های ابتلا را جدی بگیرند. در مرزهای کشور نیز مأموران وزارت بهداشت موارد مشکوک را بررسی و حتی درصورت ضرورت قرنطینه می کنند.
**
عراق: وبا تحت کنترل است
اما در پی بروز بیماری وبا در کشور عراق، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان طی تماس تلفنی با همتای عراقی خود ضمن اعلام آمادگی این وزارتخانه برای مساعدت و کمک های لازم در این خصوص، بر تأمین سلامت زائران عتبات عالیات و اتباع ایرانی تأکید کرد. دکتر عدیله حمود حسین، وزیر بهداشت عراق نیز در این مذاکره تلفنی اطمینان داد که بیماری تحت کنترل است و دارو و سرم به میزان کافی در اختیار وزارت بهداشت و بهداری های استان ها قرار دارد.
وزیر بهداشت ایران نیز با صدور دستوراتی به معاونان حوزه های ذیربط و روسای دانشگاه های علوم پزشکی استان های مرزی و نیز استان های مقصد گردشگری اتباع عراق، بر اجرای تمهیدات لازم برای پیشگیری و کنترل این بیماری تأکید کرد. همه اینها یعنی هشدار ها جدی تر از گذشته است.
**
ریشه وبا کجاست؟
سالانه حدود 100تا 150هزار مورد ابتلا به «بیماری وبا» به «سازمان جهانی بهداشت» گزارش می شود که بیشترین آن از آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی است. بنابر برآورد این سازمان، تنها حدود 5درصد از موارد، ثبت و گزارش می شود که علت آن، نداشتن نظام مراقبت و ناتوانی در تشخیص موارد ابتلا و عدم گزارش دهی موارد یافت شده به علت ترس از برقراری محدودیت ها و موانع در تجارت و مسافرت های بین المللی است.
**
وبا چیست؟
وبا یکی از بیماری های واگیردار عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می کند. عامل بیماری زایی وبا یک باکتری به نام ویبریو کلراست و سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند، باعث ایجاد بیماری در انسان می شود. عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می ماند و در مناطقی که سطح آب های زیرزمینی آن بالاست، بیشتر شایع است و بیشتر عامل بیماریزا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.
**
چه نشانه هایی دارد؟
شخص مبتلا به وبا، اسهال خفیف بدون درد و بدون تب دارد که کم کم شدید می شود. بیماری گاهی همراه استفراغ و گاهی بدون استفراغ است که به سرعت و در ظرف 3 تا 4ساعت موجب کم آبی شدید بدن شده و درصورتی که سریعا آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا می شود. دوره پنهان بیماری وبا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا 5 روز است ولی به طور معمول در یکی دو روز بیماری آشکار می شود. به محض شروع اسهال شدید باید مایعات فراوان ORS استفاده و به نزدیک ترین مرکز بهداشتی مراجعه شود
**
چطور منتقل می شود؟
انتقال این بیماری به 2روش تماس مستقیم و غیرمستقیم است. وبا می تواند از طریق تماس با چیزهایی آلوده به میکروب وبا مانند دست دادن با دست های آلوده بیمار، تماس با استفراغ یا مواد دفعی بیمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل لیوان، ظروف و حوله و... منتقل شود که همه این موارد، روش مستقیم انتقال بیماری است. در روش تماس غیرمستقیم بیماری وبا می تواند از طریق خوردن آب آلوده منتقل شود. خوردن سبزیجات و میوه های خام آلوده، استفاده از غذاهای پخته آلوده که توسط دست آلوده و یا حشرات آلوده شده باشد، تغذیه کودکان با بطری به جای شیر مادر، استفاده از شیر و بستنی آلوده که از منابع غیرمطمئن تهیه شده باشد، از دیگر راه های انتقال وباست.
**
چطور پیشگیری کنیم؟
علاوه بر رعایت همه نکات بهداشت فردی و عمومی، بهتر است برای نوشیدن آب، شست وشوی ظروف، خوردن سبزیجات از آب لوله کشی کلردار استفاده کنیم. در غیراین صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم. در زمان شیوع وبا از خوردن سبزیجات خام پرهیز شود. سبزیجات و میوه ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم. خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می شود آلوده باشد هم ممنوع است. شستن دست ها قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به توالت با آب و صابون هم ضروری است. نگهداری زباله ها در کیسه های مخصوص اهمیت زیادی دارد. خوردن چند قطره آبلیمو یا لیموترش تازه بعد از غذا هم توصیه می شود.
*
منبع: روزنامه همشهری

​A12/7.7.94

۷ مهر ۱۳۹۴ ۱۳:۱۴
سایت دنیای اقتصاد |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

در شانزدهم تیرماه 1363 تاسیس و در تاریخ سی ام مرداد ماه همان سال تحت شماره 53284 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و رتبه 53 را از منظر فروش در بین کل شرکت های ایرانی کسب نموده است این شرکت با استعانت از حضرت باری تعالی و با برخورداری از سرمایه انسانی مجرب و متخصص صنعت توزیع، در سراسر کشور به عنوان طلایه دار پخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، با رعایت بالاترین استانداردهای صنعت پخش، فعالیت می نماید. شرکت پخش رازی با در اختیار داشتن حدود 1000 نفر سرمایه انسانی، یک انبار مرکزی، 20 مرکز توزیع مجهز و برخورداری از ناوگان عظیم حمل و 

تماس با ما

  • تلفن : 66706812
  • نمابر : 66746309
  • info@razico.ir
  • تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان مسعود سعد ، پلاک 29 کد پستی: 1131685811 صندوق پستی: 363-11495