شرکت پخش رازی|نمایش جزییات خبر

ساخت سلول خورشیدی به وزن حباب

ساخت سلول خورشیدی به وزن حباب
محققان دانشگاه MIT موفق به ساخت یک سلول خورشیدی بسیار نازک و انعطاف پذیر شدند که وزن بسیار کمی دارد. این سلول خورشیدی به اندازه ای سبک است که می توان آن را روی یک حباب صابون قرار داد، بدون این که وزن آن باعث ترکیدن حباب شود.

کلید ساخت این سلول های نازک و سبک، راهکاری است که محققان با استفاده از آن قادرند سلول خورشیدی، بستر موردنیاز برای نگهداری سلول و پوشش آن را در قالب یک فرآیند واحد تولید کنند. در این فرآیند برای ساخت بستر و پوشش سلول از یک پلیمر انعطاف پذیر موسوم به پاریلین استفاده می شود، در حالی که لایه جاذب نور با استفاده از یک ماده ارگانیک موسوم به DBP ساخته می شود.
بر خلاف روش های متداول تولید سلول خورشیدی، تمام فرآیند تولید در خلاء، بدون استفاده از ترکیبات و حلال های شیمیایی و در دمای اتاق انجام می شود. برای تولید همزمان بستر و سلول خورشیدی از تکنیک های رسوب بخار شامل گرمایش، فشار و واکنش های شیمیایی استفاده می شود.
سلول های خورشیدی که از این طریق ساخته می شوند، به اندازه یک پنجم تار موی انسان و یک هزارم سلول های خورشیدی متداول مبتنی بر شیشه ضخامت دارند، اما بازدهی آن ها با بازدهی باتری های خورشیدی موجود، برابری می کند.
این سلول های خورشیدی سبک و نازک را می توان تقریبا روی هر سطح و ماده ای از تجهیزات پوشیدنی گرفته تا بالن های هلیوم به کار گرفت. در فضا و ارتفاعات، در جایی که وزن اهمیت زیادی دارد، این سلول ها نقش مهمی را ایفا می کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه
Organic Electronics منتشر شده است.

N261/1394/12/9

۹ اسفند ۱۳۹۴ ۱۱:۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

در شانزدهم تیرماه 1363 تاسیس و در تاریخ سی ام مرداد ماه همان سال تحت شماره 53284 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و رتبه 53 را از منظر فروش در بین کل شرکت های ایرانی کسب نموده است این شرکت با استعانت از حضرت باری تعالی و با برخورداری از سرمایه انسانی مجرب و متخصص صنعت توزیع، در سراسر کشور به عنوان طلایه دار پخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، با رعایت بالاترین استانداردهای صنعت پخش، فعالیت می نماید. شرکت پخش رازی با در اختیار داشتن حدود 1000 نفر سرمایه انسانی، یک انبار مرکزی، 20 مرکز توزیع مجهز و برخورداری از ناوگان عظیم حمل و 

تماس با ما

  • تلفن : 66706812
  • نمابر : 66746309
  • info@razico.ir
  • تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان مسعود سعد ، پلاک 29 کد پستی: 1131685811 صندوق پستی: 363-11495