شرکت پخش رازی|نمایش جزییات خبر

کشف پروتیینی که به بازسازی لوزالمعده و تولید انسولین کمک می کند

کشف پروتیینی که به بازسازی لوزالمعده و تولید انسولین کمک می کند
محققان می گویند یک پروتیین از بین برنده باکتری می تواند به بازسازی لوزالمعده و تولید انسولین کمک کند؛ از این پروتیین می توان برای درمان دیابت استفاده کرد.

، محققان در موسسه تحقیقاتی بیمارستان اوتاوا در کانادا، متوجه شدند که پروتیین CAMP توسط همان سلول های لوزالمعده مولد انسولین ترشح می شود.
محققان در جریان یک مطالعه با استفاده از این پروتیین برای درمان موش ها متوجه شدند که این پروتیین به تولید انسولین در لوزالمعده کمک می کند.
گرچه محققان موسسه تحقیقاتی بیمارستان اوتاوا اساسا در زمینه دیابت نوع یک تحقیق می کردند، اما گفتند که تازه ترین یافته درباره تاثیرات پروتیین
CAMP در لوزالمعده می تواند به درمان بیماران مبتلا به هر دو نوع دیابت نوع یک و دو کمک کند.
CAMP از خانواده پلی پپتیدهایی است که در سلول های ایمنی که باکتری را از بین می برند، یافت می شود.
نتیجه مطالعه قبلی حاکی از نقش احتمالی پروتیین
CAMP در ابتلا به دیابت نوع بود، اما چگونگی آن مشخص نبود.
دکتر اسکات از محققین دانشگاه اوتاوا گفت: ما به جستجوی این پروتیین در بخش های مختلف بدن پرداختیم و طبق انتظار، سطوح بالایی از آن را در بافت های روده که در معرض باکتری قرار داشتند، پیدا کردیم.
وی افزود: با این وجود، آنها این پروتیین را در لوزالمعده نیز یافتند که کاملا متحیر کننده بود زیرا لوزالمعده نوعا در معرض باکتری نیست.
دکتر اسکات ادامه داد: مطمئنا ما هنوز پاسخ تمامی سوال ها را نداریم اما یافته های ما امکان ابداع درمان جدید برای هر دو نوع دیابت نوع یک و دو را نشان می دهد.
محققان در جریان این مطالعه که در مجله
Diabetes منتشر شد، متوجه شدند که بیان ژن CAMP در موش های مستعد به دیابت کمتر است و تزریق پروتیین CAMP به موش های مستعد ابتلا به دیابت، علائمی را از افزایش بازسازی در لوزالعمده و تغییر به سمت باکتری مفیدتر در روده نشان داد.
هر چند نتایج این مطالعه نوید بخش است، اما محققان می گویند که لازم است برای درک بهتر ارتباط میان
CAMP و بازسازی لوزالمعده و نیز چگونگی تبدیل این علم به یک درمان قابل استفاده، تحقیقات بیشتری انجام شود.

N243/1394/12/8

 

 

۹ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

در شانزدهم تیرماه 1363 تاسیس و در تاریخ سی ام مرداد ماه همان سال تحت شماره 53284 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و رتبه 53 را از منظر فروش در بین کل شرکت های ایرانی کسب نموده است این شرکت با استعانت از حضرت باری تعالی و با برخورداری از سرمایه انسانی مجرب و متخصص صنعت توزیع، در سراسر کشور به عنوان طلایه دار پخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، با رعایت بالاترین استانداردهای صنعت پخش، فعالیت می نماید. شرکت پخش رازی با در اختیار داشتن حدود 1000 نفر سرمایه انسانی، یک انبار مرکزی، 20 مرکز توزیع مجهز و برخورداری از ناوگان عظیم حمل و 

تماس با ما

  • تلفن : 66706812
  • نمابر : 66746309
  • info@razico.ir
  • تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان مسعود سعد ، پلاک 29 کد پستی: 1131685811 صندوق پستی: 363-11495