شرکت پخش رازی|نمایش جزییات خبر

پیرصالحی: گردش مالی شرکت های دارویی و داروخانه‌های کشور دچار مشکل است

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و داروگفت: اگر به هر دلیل بخشی از صنعت دارویی کشور به علت تهیه یک قلم دارو از چرخه تولید خارج شود، آن وقت مجبوریم همان دارو را با ۵ تا ۱۰ برابر قیمت وارد کنیم

به گزارش داروغذا از خبرگزاری مهر، دکتر مهدی پیرصالحی گفت: در سال‌های اخیر تلاش شده است تا با همکاری سازمان غذا و دارو و صنایع داروسازی کشور، محصولات دارویی  به صورت عمده در سبد مصرفی خانوارها قرار بگیرد؛ تا جایی که خدشه‌ای به بازار دارویی کشور وارد نشود، واردات داروهای مشابه تولید داخل محدود شود.

وی افزود: تلاش بسیاری صورت گرفته تا صنعت دارویی کشور با ضوابط و مقررات بینالمللی و در این زمینه خاص با  کنوانسیون PICS هماهنگ شود. در حال حاضر، کل ضوابط و مقررات بازرسی سازمان اداره کل دارو با این کنوانسیون هماهنگ است و انتظار داریم تا سال ۲۰۱۶ الحاق به این کنواسیون صورت بگیرد.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو با بیان اینکه نه تنها سازمان غذا و دارو بلکه هیچ نهاد نظارتی نمی‌تواند به تنهایی عملکرد مطلوبی داشته ‌باشد، اظهار داشت: برنامه‌ای که به وسیله سازمان غذا و دارو از یکسال پیش آغاز و با تغییر در سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران تداوم یافته ‌است، باعث شده تا برای ارتقای کیفیت دارو و اعتمادسازی مردم، سازمان غذا و دارو برخی از نقش‌های خود را به سندیکا واگذار کند.

وی با اشاره به نقش تسهیلکننده سندیکا و دیگر نهادهای نظارتی بیان کرد: خوشبختانه در حال حاضر کشور ما در تولید انواع داروهای خاص توانایی لازم را دارد و تنها در تولید داروهای مشتق از پلاسما است که از دیگر کشورهای دنیا عقب هستیم. با این وجود جمع‌آوری پلاسما در کشور انجام شده است.

پیرصالحی با تاکید بر محدودیت رقابت داخلی و ورود به عرصه رقابت بین‌المللی بیان ‌کرد: متاسفانه به دلیل محدودیت بازارهای صادراتی کشور، شاهد رقابت شدید شرکت‌های دارویی داخل هستیم که خطر جدی برای صنعت دارویی کشور محسوب می‌شود. انتظار می‌رود با توجه به فرصت سیاسی پیش‌آمده در کشور از شرایط پساتحریم استفاده و آن را به فرصت تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با وجود پیشرفت صنعت دارویی کشور در تولید داروهای داخل که به روایت آمار و ارقام ۹۷ درصد از نیاز دارویی کشور تولید داخل است، اما صنعت دارویی کشور هنوز نتوانسته است آنگونه که باید خود را نشان دهد. متاسفانه بحث قیمت داروهای داخل یکی از ضعف‌های عمده این صنعت در مقابل داروهای وارداتی به شمار می‌آید و باعث شده تا داروهای رقیب خودشان را بهتر به جامعه پزشکی و بیماران معرفی کنند.

معاون طرح و برنامه سازمان غذا و دارو تصریح کرد: در حال حاضر گردش اقتصاد کارخانه‌های دارویی و داروخانه‌های کشور دچار مشکل است. اگر بتوان این چرخه را منظم کرد، شاهد رشد و توسعه صنعت دارویی کشور خواهیم بود. زیرا بر اساس آزمایش‌هایی که در آزمایشگاه‌های کنترل وزارت بهداشت صورت می‌گیرد، تمام داروهای ما شرایط استاندارد بین‌المللی را دارا هستند.

وی با تاکید بر لزوم همراهی بیمه‌های کشوری با صنعت داروی کشور  ادامه داد: در بحث گردش پول در صنعت دارویی کشور، یکی از مهم‌ترین اشکالات وارد شده بیمه‌ها هستند. متاسفانه هم بیمه‌های تامین اجتماعی و بیمه‌های نظامی و هم‌چنین بیمه‌های سلامت با تاخیر بسیار همراه است که در خوشبینانه حالت آن پرداخت پس از ۶ ماه به داروخانه و با تاخیر به مراکز توزیع و  سپس مراکز تولید دارو صورت می‌گیرد.

N3/1394/11/10

 

۱۳ بهمن ۱۳۹۴ ۱۷:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

درباره ما

در شانزدهم تیرماه 1363 تاسیس و در تاریخ سی ام مرداد ماه همان سال تحت شماره 53284 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و رتبه 53 را از منظر فروش در بین کل شرکت های ایرانی کسب نموده است این شرکت با استعانت از حضرت باری تعالی و با برخورداری از سرمایه انسانی مجرب و متخصص صنعت توزیع، در سراسر کشور به عنوان طلایه دار پخش دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی، با رعایت بالاترین استانداردهای صنعت پخش، فعالیت می نماید. شرکت پخش رازی با در اختیار داشتن حدود 1000 نفر سرمایه انسانی، یک انبار مرکزی، 20 مرکز توزیع مجهز و برخورداری از ناوگان عظیم حمل و 

تماس با ما

  • تلفن : 66706812
  • نمابر : 66746309
  • info@razico.ir
  • تهران ، خیابان جمهوری اسلامی ، خیابان مسعود سعد ، پلاک 29 کد پستی: 1131685811 صندوق پستی: 363-11495